Požární asistence

Ve středu 30. srpna se na hasičském stadionu ve Vysokém Mýtě konalo školení zaměstnanců firmy Dekra. Školení bylo zaměřeno na použití práškových ručních hasicích přístrojů, které slouží pro primární zdolání počínajícího požáru ještě před příjezdem jednotek hasičů. Součástí školení byla i praktická část, kdy si zaměstnanci mohli vyzkoušet použití hasicího přístroje v praxi. Naše jednotka na místě sloužila jako požární dozor.

PRÁŠKOVÉ HASICÍ PŘÍSTROJE:

Práškové hasicí přístroje naleznou využití zejména v obytných a skladových budovách, ve stavebnictví, v chemických provozech, v zemědělství, strojních dílnách, garážích a školách, v automobilech. Prášek nevede elektrický proud, je tedy možné jimi hasit zařízení pod proudem (do 1000V), avšak pozor na následné škody způsobené samotným práškem. Ten je velmi jemný a jeho odstraňování např. z elektroniky (počítače nebo jiná drahá elektronika) či potravin je velmi obtížné, v druhém případě prakticky nemožné.

Práškový hasicí přístroj je vhodný na hašení:

• prakticky všech pevných materiálů
  • kapalných látek (ředidla, pohonné hmoty, oleje)
  • hořících plynů (propan-butan), přičemž se nemusíme obávat úrazu proudem při hašení hořících obytných domů, v nichž nebyla odpojena elektřina. Přístroj funguje s velmi dobrou účinností, přičemž obsluha není ohrožena, při hašení s ním nevznikají žádné jedovaté zplodiny
  • hořlavých kapalin. Hasební prášek působí proti samotnému plameni, plamen je likvidován velmi rychle.
  • hořlavých plynů. Stejně jako v případě hořlavých kapalin, je plamen sražen prakticky okamžitě
  • elektrických zařízení pod proudem do 110 kV i pro plasty hořící plamenem

Práškový hasicí přístroj je nevhodný na:

• hašení pevných hořlavých látek látky (typu dřeva, uhlí, textilií). Plamen je uhašen rychle, avšak látka žhne dál a může se znovu rozhořet.
  • hašení hořlavých kovů. Opět může docházet ke vzniku nebezpečných plynů.
  • hašení jemné mechaniky a elektroniky

Práškový hasicí přístroj NESMÍ být použit na:

• hašení lehkých hořlavých a alkalických kovů
  • hašení volně uložených kusovitých, vláknitých a podobných materiálů pro nebezpečí požáru a případný výbuch.

(Zdroj: http://www.hasici-pristroje.net/praskove/)