Setkání hasičských stříkaček firmy Stratílek

V sobotu 8. června se na vysokomýtském náměstí v rámci tradičního Sodomkova Vysokého Mýta konalo setkání hasičských stříkaček firmy Stratílek s názvem 333 Stratílkových stříkaček.

Akci přišli pozdravit také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, jeho první náměstek Roman Línek, místostarosta Vysokého Mýta Martin Krejza, starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jan Slámečka a starosta Krajského sdružení hasičů Pardubického kraje Josef Bidmon.

Na setkání byly k vidění Stratílkovy stříkačky, ale i další hasičská technika vyráběná po znárodnění firmy v podniku THZ n. p., která byla sloučena s podnikem Karosa n. p., až po techniku vyráběnou společností THT spol. s r. o. Polička.

Z 89 nahlášených sborů přijelo do Vysokého Mýta nakonec 83 sborů dobrovolných hasičů. A dále  jeden zástupce hasičského záchranného sboru podniku a pět zástupců sběratelů. Na náměstí byly vidět stříkačky například až ze Strakonic, Plzně, Benešova a nebo Semil. Firma Statílek byla zastoupená 74 exponáty, z toho bylo 52 dvoukolových motorových stříkaček, 10 ručních stříkaček, 7 přenosných stříkaček a 5 dopravních a automobilových stříkaček. Firmy THZ a Karosa zde reprezentovalo celkem 21 výrobků. Zastoupení zde měly cisternové automobilové stříkačky na podvozku Praga RN, i Škoda 706 RTH, případně Tatra 138 a 148 atd. THT spol. s r. o. Polička zastupovaly 2 kusy techniky. Mimo to zde byly vystaveny dvě dvoukolové motorové stříkačky od jiných výrobců, takže celkem se na náměstí sešlo 99 kusů hasičské techniky.

Nejstarším exponátem byla čtyřkolová koňmi tažená ruční stříkačka tzv. horského typu z roku 1902, kterou přivezl Sbor dobrovolných hasičů Plačice, a ruční sundavací stříkačka na dvoukolovém podvozku z roku 1903, kterou představil Sbor dobrovolných hasičů Buřany. Vystavené dvoukolové motorové stříkačky různých typů byly vyrobeny v rozmezí let 1927 – 1942. Jeden ze skvostů automobilových stříkaček na podvozku Škoda 505 z roku 1929 přivezli dobrovolní hasiči ze Štěkeně. Stříkačka je zrestaurovaná a plně funkční. Další automobilovou stříkačku na podvozku Škoda 256B přivezli hasiči z Hasičského záchranného sboru společnosti ŠKODA AUTO a. s. z Mladé Boleslavi. Výrobní štítek této stříkačky nese rok výroby 1949. Jedná se tak o jeden z posledních kusů hasičského automobilu vyrobeného zaměstnanci firmy Stratílek již pod hlavičkou Sigma Lutím, závod Stratílek.

Odpolední program zpestřily hasičské ukázky. Kromě hašení ruční čtyřkolovou a motorovou stříkačkou byla představena dětská ruční stříkačka vyrobená v roce 2013 pro nejmladší hasiče obce Horní Ředice. Mladí hasiči z Horní Rovně předvedli štafetu požárních dvojic, která patří mezi disciplíny hasičského sportu. Dobrovolní hasiči z Líšnice představili sekerkové cvičení, které se cvičilo v polovině třicátých let minulého století. Zajímavou podívanou bylo také společné nastartování vystavených dvoukolových stříkaček. Letošní setkání hasičských stříkaček firmy Stratílek vyvrcholilo společným fotografováním účastníků setkání s Vlastimilem Stratílkem, vnukem Václava Ignáce Stratílka.

Podle ohlasů veřejnosti i hasičů se setkání hasičských stříkaček firmy Stratílek vydařilo. Za to je třeba poděkovat jak účastníkům setkání, tak i organizátorům, kterými jsou Sbor dobrovolných hasičů Vysoké Mýto a Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, a v neposlední řadě také sponzorům a podporovatelům této akce.